Karkeloita ja taidenäyttelyitä

19.5.2023

Lastentarhanopettajien yhdistykset järjestivät monenlaisia tapahtumia varojen kerryttämiseksi. Tarhalapset saivat auttaa tapahtumien järjestämisessä sekä pääsivät itsekin nauttimaan juhlahumusta.

Tampereen Lastentarhanopettajain yhdistys suunnitteli pitävänsä varojen kartuttamiseksi lastenjuhlat 10.12.1950. Juhlat jouduttiin kuitenkin siirtämään kaupungin terveydenhoitolautakunnan käskystä tulirokkoepidemian leviämisen ehkäisemiseksi. Lopulta lastenjuhla onnistuttiin järjestämään kaupungintalon juhlasalissa 15.4.1951 kello 17.00 alkaen. Yleisöä juhlaan oli saapunut noin 400 henkeä. Ohjelmaan kuului alkusoitto, runonlausuntaa, yksinlaulua ja -tanssia, enkelikuvaelma, voimisteluesitys sekä runsaasti erilaisia leikkejä kuten eläin-, kevät- ja merimiesleikki. Juhlassa pidettiin myös arpajaiset, palkintoina olivat muun muassa mikkihiiri, kumipallo, kumisorsa, meripoika, possu ja vauvanukke.

Tampereen Lastentarhanopettajain yhdistys järjesti käytännöllisten lastenpukujen esittelytilaisuuden Tampellan juhlasalissa 1.11.1959 klo 15.00 eteenpäin. Pääsymaksu aikuisilta oli 200 markkaa, lapsilta 100, tarjoilu sisältyi hintaan. Näytöksestä ilmoitettiin Aamulehden lisäksi lastentarhojen ilmoitustauluilla. Ennen esityksen alkua yhdistyksen puheenjohtaja lausui tervetuliaissanat. Alkusoittona kuullun Tuhkimo-marssin jälkeen alkoi varsinainen pukuesittely, jonka aikana nautittiin kahvi- ja mehutarjoilusta. Mannekiininäytöstä tahdittivat tutut lastenlaulut ja -marssit. Kestävien ja värikkäiden lastenvaatteiden lisäksi nähtiin äitien ja lastenhoitajien kotiasuja, työtakkeja ja esiliinoja sekä nuorisoasuja. Myös kastemekko ja rippipuku esiteltiin. Tilaisuudessa järjestettiin myös arpajaiset, joiden tuotto kartutti yhdistyksen opintorahastoa. Palkintona oli nukke pukuineen. Yleisöä tilaisuus keräsi runsaasti.

Kanta-Hämeen Lastentarhanopettajat ry järjesti lastenjuhlat Hämeenlinnan Raatihuoneella sunnuntaina 17.10.1971 klo 15-17. Ohjelmassa oli lasten laulu- ja soittoesityksiä, arpajaiset, disko, liukumäessä laskua, kuperkeikkapaikka, ongintaa sekä pallonheittoa. Baarissa oli tarjolla limonadia ja aikuisille kahvia. Pääsylippu kustansi yhden markan. Lastenjuhlat herättivät runsaasti kiinnostusta, varatut 250 lippuja myytiin loppuun jo viisi minuuttia tapahtuman alkamisen jälkeen. Osa halukkaista juhlijoista päästettiin sisään ilman lippua, osa joutui kääntymään ovella.

Lasten taidenäyttelyn Kanta-Hämeen Lastentarhanopettajat järjestivät Hämeenlinnan taidemuseon pienessä huoneessa 20.-27.9.1970. Näyttely sai runsaasti huomiota osakseen. Vierailijoiksi näyttelyyn saapui muun muassa Lahden lastentarhanopettajia. Näyttelyssä oli lasten vanhemmille taideilta 23.9.1970, jossa lastentarhaopettajat esitelmöivät lasten askartelusta sekä piirustus- ja maalausvälineistä.

Lastentarhojen lasten askartelutöiden taidenäyttely pystytettiin jälleen Hämeenlinnan taidemuseoon 23-27.11.1972. Näyttelyssä oli esillä lasten piirustuksia, maalauksia ja muita töitä. Ilmoitus näyttelystä kiinnitettiin Suomalaisen Säästöpankin ikkunaan, kutsuvieraille lähetettiin lasten tekemät kortit. Avajaispäivän ohjelmaan kuuluivat tervehdyssanat, Varuskunnan lastentarhan lapsien rytmisoitinesitys sekä Kotirinteen lastentarhan lapsukaisten esittämät lastenleikit. Lapset itse pääsivät osallistumaan näyttelyyn leikkimällä nukketeatterin nukeilla, ja heille tarjottiin myös mahdollisuus sovittaa erilaisia päähineitä ja naamareita. Paikalla näyttelyä valvomassa ja töitä esittelemässä oli lastentarhanopettajia. Vanhemmat saapuivat tutustumaan näyttelyyn seuraavana päivänä, jolloin he saivat kuunnella esitelmän lasten töiden merkityksestä. Mielipiteensä näyttelystä sai ilmaista kirjan sivuilla, johon kertyneen miellyttävän palautteen perusteella näyttely oli ollut menestys. Näyttelyvieraiden kannustavan suhtautumisen ja lehdistöltä saatujen hyvien arvioiden myötä taidemuseo halusikin jatkaa näyttelyä muutamalla päivällä.